Domů Events - Stánkař.cz Slavnost Valdštejnských slavností – Frýdlant 2024

Valdštejnských slavností – Frýdlant 2024

Valdštejnské slavnosti

Bitva

Tato největší kulturně-historická, společenská a zábavní akce Frýdlantského výběžku se koná jen jednou za dva roky. Vždy v květnu v lichý rok. Vše o historii, současnosti a minulosti frýdlantských Valdštejnských slavností

Fenomén Valdštejnských slavností:

Akce se tradičně koná vždy třetí víkend v květnu. První historické Valdštejnské slavnosti se uskutečnily roku 1934 při příležitosti 300. výročí zavraždění Albrechta z Valdštejna. Trvaly tehdy celý týden. Začaly odhalením Valdštejnovy sochy na náměstí a měly několik charakteristických programových prvků. Ty jsou respektovány i v současnosti, jedná se zejména o bohatý kulturní program, průvody ozbrojených jednotek a pochodňový průvod. Nápad obnovit tradici Valdštejnských slavností se poprvé objevil u příležitosti oslav stého výročí položení základního kamene frýdlantské radnice. V roce 1994 byly novodobé Valdštejnské slavnosti poprvé zrealizovány. Od té doby se organizátorům daří dodržovat jejich tradici a každé dva roky se město Frýdlant na celý víkend ponoří do historické atmosféry. Během posledních ročníků se program rozšířil i na páteční večer, který je věnován všem příznivcům kultury. Umělci každého věku z Frýdlantu a blízkého okolí vystupují na náměstí pro místní, první návštěvníky, ale i sobě pro radost. Tento multižánrový koncert s názvem V podzámčí to žije, se těší velké oblibě.
Sobota a neděle je celá již v historickém stylu, program zpravidla začíná slavnostním příjezdem vévody Albrechta z Valdštejna a symbolickým převzetím klíče od města. Současně se rozbíhá kulturní program na náměstí plný historické hudby, tance, kejklířů, ale i dobových vojenských ukázek střelby, výcviku halapartníků a mušketýrů. Na náměstí se také koná historický jarmark s ukázkou řemesel. Odpoledne se vévoda společně s vojskem přesouvá za město kde se odehrává bitva mezi armádou Valdštejna a Švédy. Po návratu z bitvy se program dělí na dvě části, na náměstí pomalu vrcholí program veklolepým koncertem a vévoda se přesouvá na zámek, kde společně s návštěvníky slavností shlédne večerní program. Poté přichází čas na bezpochyby nejoblíbenější událost slavností – tradiční pochodňový průvod ze zámku na náměstí, kde je večer zakončen velkolepým ohňostrojem.

Datum

Kvě 18 - 19 2024

Umístění

Liberecký
Kategorie
QR kód